Tuesday, September 16, 2014

Madly in Love



I mentioned before that we were sent the new Keurig 2.0 from Influenster for review purposes.  It's pretty cool and you can read my review here.

Because the individual cups are perceived to be really expensive Engineer set out to see just how much a cup of coffee costs in a Keurig vs. a traditional coffee pot.

He brought out the kitchen scale to weigh how much coffee we use per cup per pot.
And by using the average price of premium coffee, he determined how much we would spend daily per pot and per cup and compared that to the cost of K-Cups.

I'm just along for the ride folks.  Because quite frankly, regardless of what his research uncovered, both a traditional percolator and a single cup maker:

a.  is less expensive than going out for coffee
b.  doesn't require me to change out of my pajamas to get java in my belly
and most importantly
c.  I still get to drink coffee.

1-4-3 EM and appreciate how thorough you are in your nerdiness!

6 comments:

  1. Oh Heavens to Betsy! This is SO my husband! He's a CPA and over analyzes EVERYTHING. And I too am along for the ride. I've learned to let him do his thing and love him for those 'quirks'. I have tried the Keurig coffee system but we haven't made the switch. I'm sure it would be wonderful in the fall and winter for the variety of flavors they offer! Not having to change out of my pj's would be a huge plus as well!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Preachin' to the choir here sistah! I just let him roll with it. :)

      Delete
  2. My guy challenged my assertion that granola was more expensive than cheerios by comparing the cost per 100 calories.

    ReplyDelete
    Replies
    1. And what was the outcome? Love it Ms. Skye!

      Delete
    2. My husband is the same way. What is it with men, lol?

      Delete
    3. I have no idea Ms. Stephanie. :)

      Delete

Your turn! Let me know what perfectly practical comments you have.

Related Posts with Thumbnails